Öne Çıkanlar Medilife Hastanesi Eyüpsultan GS uluslararası Ekrem İmamoğlu Akpolat; Umutlarımızı diri tutan kadınlarımızın günü kutlu olsun

Bu haber kez okundu.

2022 Sağlıkta “Yok” Yılı Oldu

Yurttaşların sağlık hizmetlerine ulaşamadığı, tedavisinin düzenlenemediği, ilacına ulaşamadığı bir yıl geride kalmıştır.

2022 yılında yurttaş, MHRS’yi aradı, randevu alamadı, hekime ulaşamadı.

Hekime ulaştı; hekim tetkik istedi, tetkik için yakın bir tarihe randevu alamadı.

Tetkik yapıldı, teşhis kondu ameliyat olması gerekti, ameliyata gün alamadı.

Kamuda özellikli ameliyatlara girecek hekim bulunamadı.

Ortopedi ve beyin cerrahisi ameliyatları için gerekli malzemesi olmayan hastanelerin yenisini de tedarik edemediği için bu alandaki ameliyatlar yapılamadı.

Hastanın tedavisi düzenlendi, ilaç bulunamadı.

2022 yılında döviz kurlarındaki artış, tanı ve tedaviye yönelik tıbbi teknolojik ürünlerin özellikle de ilaç fiyatlarının yükselmesi ve hatta kimi ilaçların bulunamaması sorununu beraberinde getirdi.

Tıbbi teknoloji, ilaç ve aşı üretimi konusunda dışarıya bağımlı olunmasının bedelini 2022 yılında yurttaş, sağlığı ile ödedi.

 Hekim göçü arttı

Toplumun sağlığını korumak, insanları sağlığına kavuşturmak, can kurtarmak için hizmet üreten sağlık çalışanları, mesleklerinin değersizleştirilmesi, sağlıkta şiddet ve ekonomik nedenler olmak üzere yaşadığı sorunlar nedeniyle istifa yolunu seçti. İstifa eden, yurt dışına giden hekim ve deneyimli sağlık personeli sayısında 2022 yılında büyük artış yaşandı.  "İyi Hal Belgesi" için yapılan başvuru sayısı, 2022 yılının ilk on ayında 2417’yi buldu. 2022 yılında ‘İyi Hal Belgesi” alanların bin 227’si uzman hekim, bin 190’ı ise pratisyen hekimlerden oluştu.

Geçim derdi sağlık çalışanlarının hayatlarını çevreledi

2022 yılında açlığa mahkûm edilen sağlık çalışanları, “geçim” derdine düştü. Çalıştıkları kurumlarda şiddetsiz gün geçmeyen, mesleki saygınlığı zedelenen sağlık çalışanları; sağlıksız çalışma şartlarında sağlık hizmeti sunmaya çalışırken tükendi.

Her geçen gün net bir şekilde yükselen enflasyona karşın; ay sonunda ne kadar maaş alacağını bilmediği bir teşvik-taban-sabit ödeme sisteminde hizmet üreten sağlık çalışanları, yoksulluğa mahkûm edildi.

     Sağlık Çalışanlarının 2023’ten Beklentisi

 • Sosyal devlet anlayışının gereği yerine getirilmeli, ihtiyacı olan herkes için eşit, ücretsiz, ulaşılabilir, bilimsel ve nitelikli sağlık hizmeti sağlanmalıdır.
 • Sağlık hizmetlerine yeterli kamu kaynağının ayrılmasını sağlayacak bir sistem kurulmalıdır.
 • Sağlık hizmetlerinde koruyucu sağlık hizmetleri öncelenmelidir.
 • Sağlıkta Dönüşümün en büyük icraatı olan Şehir Hastaneleri sistemine son verilmelidir.
 • Sağlıkta piyasalaşmaya son verilmeli, toplum sağlığı uluslararası tekellerin insafına bırakılmamalıdır.
 • Sağlıkta Şiddeti önleyecek etkili bir şiddet yasası çıkarılmalıdır.
 • Tüm sağlık çalışanları, insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşullarına kavuşturulmalıdır.
 • Performans sisteminden vazgeçilip, ek değil, tek ödeme sistemine geçilmeli; sağlık emekçilerinin aylık maaşları asgarisi yoksulluk sınırı taban alınarak belirlenmelidir. Tüm ek ödemeler emeklilik hesaplamasına dâhil edilmelidir.
 • Çalışanlar arasında ayrımcılığa gitmeden tüm sağlık emekçilerini kapsayacak kademeli ek gösterge artışı yapılmalıdır. Tüm sağlık emekçilerine geçmişe etkili olarak yıllık 90 gün yıpranma payı hakkı verilmelidir.
 • Hasta yükünün artması ancak personel açığının giderilmemesi sağlık hizmetlerinde personel açığını daha da büyütmektedir. Yeterli sayıda kadrolu ve güvenceli olarak sağlık çalışanı istihdam edilmeli, personel açığı kapatılmalıdır.
 • Sağlık emekçileri arasında farklı çalışma biçimlerine son verilmeli; kadrolu, güvenceli çalışma biçimi sağlanmalıdır. 

Anahtar Kelimeler:
Sağlık2022
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner183