Öne Çıkanlar Büyükçekmece Belediyesi Kartal Belediyesi esenyurt CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Bu haber kez okundu.

Mahkeme kanal İstanbul ponjesini iptal etti

27 Nisan 2011’de ilk kez dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Kanal İstanbul Projesi yaklaşık 13 yıldır tartışma konusu.

Son günlerde tekrar gündeme gelen projeyle alakalı İstanbul 11. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından açılan davayla birlikte önemli bir karar aldı.

İBB YARGIYA TAŞIMIŞTI

İBB, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca 15 Temmuz 2021’de onaylanan ve 16 Temmuz 2021’den itibaren bir ay süreyle askıya çıkarılan İstanbul İli, Yenişehir Rezerv Yapı Alanı (Kanal İstanbul Projesi) 1. Etabına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği’ne itiraz etti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İBB’nin söz konusu imar planı değişikliğiyle ilgili itirazını zımnen reddetti. İBB, bu işlem üzerine imar planının iptal edilmesi için konuyu yargıya taşıdı.

İTİRAZ NEDENLERİ SIRALANDI

İBB, başvurusunda işlemin haksız ve hukuka aykırı olduğu, uyuşmazlık konusu plan değişikliklerinin kamu yararına aykırılık teşkil ettiği, İstanbul'un geleceği için hayati önem taşıyan tarım topraklarına, orman alanlarına ve su havzalarına geri dönülemez zarar vereceği gerekçeleriyle plan değişikliğinin iptalini istedi.

MAHKEME İBB’Yİ HAKLI BULDU

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın işlemiyle ilgili kararını veren İstanbul 11. İdare Mahkemesi, İBB’nin itirazını haklı bularak imar planını iptal etti. 2023/3120 numaralı kararda “15/07/2021 onay tarihli, İstanbul İli, Yenişehir Rezerv Yapı Alanı (Kanal İstanbul Projesi) 1. Etabına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği ile bu plan değişikliklerine yapılan 16/08/2021 tarih ve BK No:4274, İBB No:138918 sayılı itirazın zımnen reddine ilişkin işlemde şehircilik ilke ve esaslarına, planlama tekniklerine ve hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır” denildi.

ÇED DAVASI SÜRÜYOR

Kararda dava konusu revizyon imar planı değişikliklerinde dava konusu planın payına düşen nüfusun nasıl tespit edildiğinin bilinmediği belirtildi. Bu durumun dava konusu plan değişiklikleri için nüfus denetimi yönünden belirsizlik yarattığı kaydedildi.

Yine plan değişikliklerinin bilirkişi raporunda bu hususa yönelik yapılan açıklamalar kapsamında nüfus hesapları yönünden eksikler içerdiği, değişen yol güzergahına bağlı olarak genişleyen ve yeni önerilen donatı alanları hakkında yatırımcı kurum ve kuruluşlarının görüşlerine dair bilginin bulunmadığı, mezarlık alanlarının ağaçlandırılacak alan olarak gösterilmesinin mevzuata uygun olmadığı belirlendi.

İBB’nin Kanal İstanbul'a ilişkin yargıya taşıdığı plan süreçlerine dair diğer davalar için yargı süreci devam ediyor.  ÇED davası Danıştay'da görülüyor.

KURUM VE YENİAY DA ‘GÜNDEMİMİZDE YOK’ DEDİ

AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum seçim çalışmaları kapsamında İstanbul’un birçok noktasında gezilerini ve toplantılarını yapıyor. Kanal İstanbul ile ilgili soruyu yanıtlayan AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum, “İstanbul'un gündeminde olmayan hiçbir iş bizim de gündemimizde olmayacak. Burada İstanbul'un sorunları neyse, acil, öncelikli işler, meseleler neyse biz buraya odaklanacağız." dedi.

YENİAY: BİZİM KANAL İSTANBUL GİBİ BİR GÜNDEMİMİZ YOK

Küçükçekmece’de seçim çalışmaları sırasında bulunduğu dernekte silahlı bir saldırının gerçekleşmesi sonrası olaya ilişkin basın toplantısı yapan AK Parti Küçükçekmece Belediye Başkan Adayı Aziz Yeniay da Kanal İstanbul projesiyle ilgili bir soruyu yanıtlayarak, "Bizim Kanal İstanbul gibi bir gündemimiz yok. Açık söylüyorum." dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner183