Öne Çıkanlar Büyükçekmece Belediyesi Kartal Belediyesi esenyurt CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Bu haber kez okundu.

Köy Dernek Başkanlığından Federasyon Başkanlığına

 BEYLİKDÜZÜ-Dernekçilik denildiğinde akla ilk gelen isimlerin başında hiç şüphesiz Gürsel İlgüz var. Başarılı bir iş adamı olmasının yanı sıra dernekçilikte de yaptığı başarılı çalışmalar ile adından sıkça söz ettiren İlgüz, dernekçiliğin gönülülük esasına göre yapıldığını ve en önemlisinin cesaret olduğunu söylüyor. Köy derneği ile başladığı dernekçiliğe şimdi federasyon başkanı olarak devam eden İlgüz  ile 2013 yılında kurduğu Kars-Ardahan-Iğdır Derneği’nden neden ayrıldığını ve yaşadığı süreci konuştuk. Beylikdüzü Maya Restorant’ta düzenlenen kahvaltı programında federasyon yöneticilerini ve dernek başkanlarını ağırlayan İlgüz’ün önümüzdeki süreçte adından sıkça söz ettireceği gözüküyor.

‘SİYASETE ÇEKMEYE ÇALIŞTILAR’

2013 yılında kurduğu Kars-Ardahan-Iğdır Derneği’nin kuruluş aşamasını ve dernekten ayrılma nedenlerini anlatarak söze başlayan İlgüz, “2013 yılında Kars-Ardahan-Iğdır Derneğini kurduk. O dönemde çok iyi işler yaptık. Ancak 2015 yılında derneğin yönetim kurulu üyelerinden bazıları derneğimizi siyasi bir oluşumun içine çekmeye çalıştılar. Biz bu duruma karşı çıktık. Çünkü bizim kuruluş felsefemizde ilçeyi hangi parti, hangi şahsiyet yönetirse yönetsin onunla iyi geçinmek var. Çünkü ilçeye yatırım yapacak olanlar, ilçenin kalkınmasını sağlayacak olanlar yine onlar. Hal böyleyken siz ilçenin yönetiminde bulunanlara ters düştüğünüzde destek alamazsınız. Biz bu düşünce ile yola çıktık” dedi.

‘ENTRİKA ÇEVİRDİLER’

Dernek faaliyetleri boyunca siyasetin içinde olmadığını belirten İlgüz, “Bizleri siyasetin içine çekmeye çalışanlar, ‘Biz hemşeriyiz, bizim yanımızda olun’ dediler. Ama yaptıkları işlerde tek bir doğru iş yok. Kendi aralarındaki siyasi çekişmeleri derneğe mal etmeye çalıştılar. ‘Dernek arkamızda’ imajı vermeye çalıştılar. Biz buna izin vermeyince bizlere karşı cephe almaya başladılar. Onurumuzu kırmaya çalıştılar. Biz onların dediklerini yapmayınca koskoca derneğin diğer üyelerini yok sayarak 4 kişi ile bizi devirmeye kararı verdiler. Biz de hukuki süreci başlattık. Sonra araya dostlarımız girdi, süreci tatlıya bağladık. Genel Kurul kararı aldık. Ama Genel Kurul öncesinde yaptığımız toplantıda 9 yönetici 13 gazeteci vardı. Ortada bir entrika olduğu açıktı ama yine dillendirmek istemedim. Bazı gazetelerde yalan yalnış bilgiler vardı. Bizler de o dönemde yaptığımız açıklamada dernekçiliğin zor bir süreç olduğunu söyleyerek 6 ay sonra Genel Kurulumuzu yapacağımızı ilan etmiştik” diye konuştu.

‘YENİDEN ADAY OLACAĞIM DEDİM’

Konuşmasına devam eden İlgüz, “O gün yapılan toplantıda ben başkan olarak Genel Kurul’da yeniden aday olduğumu, kazandığım takdirde çalışmalarımıza devam edeceğimizi, kazanamadığım taktirde de kazanan arkadaşımın elinden tutup başarı dileyeceğimi söyledim. Konuşmam sırasında bir yönetici arkadaş çıkıp tepki göstererek, ‘Başkanımız görevi kendi bırakmadı, biz istifa ettirdik’ dedi. Olayın entrika olduğu da orada ortaya çıktı. Daha sonrasında biz orada tepkimizi ortaya koyunca araya yine dostlarımız girdi, ‘yanlış oldu, kusura bakma’ gibi sözler söylediler. Ama bu arkadaşımızı yönetimden uzaklaştımadılar” dedi.

‘DERNEKLER MASASINA ŞİKAYET ETTİM’

İlgüz devamında, “Beni 4 kişi ile yönetimden düşürdüler. ‘Biz seni başkan olarak kabul etmiyoruz’ gibi sözler dönüyordu ortalıkta. Sonra, yine yönetimimizden bir arkadaşımızın düğününe katıldım. Orada bu yönetici arkadaşlar da vardı. Onların yanına oturmadım. Ertesi gün gazetede ‘Başkan istifa etmedi. Biz istifa ettirdik. Başkan, derneği siyasi rant için kullanıyor’ haberleri yayınlandı. Bunlar bizi üzünce ben de derneğin yöneticilerinden olan Esenyurt Halk Eğitim Müdürü’nü aradım. Kendisine durumu anlattım ama verdiği kaçamak cevaplardan tatmin olmadım. Sonraki aramalarıma da cevap vermeyince ben de dernekler masasına şikayette bulundum” dedi.

‘NİYETLERİ KÖTÜYDÜ’

“Daha sonraki süreçte hepsinin kötü niyetle hareket ettiğini gördüm” diyen İlgüz, “Sonra bizde dernekten bağımsız olarak Kars-Ardahan-Iğdır Çevre İlleri Eğitim ve Kültür Derneği’ni kurduk. Biz bu derneği kurunca bu sefer daha çok rahatsız oldular. Bizi bölücükle suçladılar. Biz de ‘Bir siyasi parti değiliz. Niye bölücülük olsun. İstanbul’da 680 tane Kars-Ardahan-Iğdır dernekleri var.SadeceBeylikdüzü’nde 20 bin nufüs var. Bir tane dernekle hemşerilerimize yetemeyiz.Siz de görev yapın biz de yolumuza bakalım’ dedik. Davadan da vazgeçmiştik zaten. Üstelik belgede sahte imza vardı. Sesimizi çıkarmadıkça üstümüze geldiler” dedi.


‘BİRLİK OLMAYA YANAŞMADILAR’

İlgüz, “Derneğimizi kurduktan sonra farklı bir perspektifle derneğimizi yönetme kararı aldık. 2016 yılında kuruldu derneğimiz ve 1,5 yılda 25 tane program yaptık. Üstelik oldukça ses getiren programlar oldu bunlar. Ancak, mesela öğretmenler günü programında yine Esenyurt Halk Eğitim Müdürü tarafından öğretmenlere ‘bu etkinliğin bizimle ilgisi yoktur’ diye mesaj çekildi. Ünvanlarını kullanarak diz boyu ahlaksızlıklar yaptılar. Yani işin özünde oradaki herkes tamamen bir siyasi çalışma yapıyorlar. ‘Yahu, sen derneksin. Gelin beraber olalım, federasyon kuralım’ dedik. Ama ona da yanaşmadılar” sözlerini kullandı.

‘6 DERNEK BİRLEŞTİ’

Federasyonun kuruluş aşamasından söz eden İlgüz, “6 derneğin birleşiminden oluştu federasyonumuz. İçinde Beylikdüzü Kars-Ardahan-Iğdır Çevre İlleri Derneği, Beylikdüzü Ardahanlılar Derneği, İstanbul Iğdırlılar Derneği, İstanbul Avrupa Yakası Kars-Ardahan-Iğdır Derneği, Avrupa Yakası Karslılar Derneği ve Beylikdüzü Karslılar Derneği var. Kuruluş sürecimizi tamamladık. Resmi olarak da faaliyetteyiz. Sarıkamış etkinliğimizi de yine federasyon olarak yaptık. Ama onun öncesinde biz sayın Kaymakam bey’e ‘Biz bunu federasyon olarak yapalım’ dediğimizde bahsettiğim şahıslar bunada karşı çıktılar. Sonra Kayamakam bey hemşeriler arasında bir tatsızlık olmasın diye çekilmek zorunda kaldı. Bunlar bizi üzen şeyler. Konu Sarıkamış olunca akan suyun durması gerekirken, birlik olunması gerekirken bizler bu provakasyonu anlamadık. Kime anlatsanız insanlar kınar bu durumu. Öte yandan programa destek veren, programa katılan herkese sonsuz teşekkür ederim” dedi.

 

‘ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM’

Federasyon olarak tek amaçlarının hemşerilere hizmet vermek olduğunu belirten İlgüz, “Şuan da 120 dernek federasyonumuza katılmak istiyor. Hepsi ile görüşmelerimiz sürüyor. Ancak takdir edersiniz ki bizim de kriterlerimiz var. Tabela derneği olmayan, program yapan çalışan derneklerimizi bünyemize katmak istiyoruz. Hedefimiz kısır döngülerin dışında olmak ve bir çatı altında birleşmektir. Her dernek kendi programını yapabilir ama federasyonda bu o programların içinde olmalıdır. Derneklerin bir siyasi oluşum içinde olmaması gerektiğine inanıyoruz. Faaliyetlerin odağında hemşerilerimiz olmalı. En önemli önceliğimiz ise eğitim. Dernek olarak 56 öğrenciye burs veriyoruz. Biz bu sayıyı 156’ya-1000’e nasıl çıkarabileceğimizi düşünmeliyiz. Diğer illerde bulunan federasyonlarımızla ortak projeler yaparak halkımıza hizmet etmek istiyoruz” dedi.

‘TABELA DERNEĞİ İSTEMİYORUZ’

Federasyona katılma kriterlerinden de söz eden İlgüz, “Bize katılmak isteyen derneklerimize gerekli yazılarımızı yazdık. Federasyona katılmanın kuralı ise delege verecekler. Her dernek karar alıp 3 delege ile federasyonda seçme ve seçilme hakkına sahip olacak ve federasyonun yapacağı etkinliklere ev sahipliği yapacak yada katılım sağlayacak. Federasyonda derneğin yapacağı etkinliklerde derneğin yanında olacak. Yani kısacası tabela derneği istemiyoruz” diye konuştu.


‘AMACIMIZ İNSANLARI KUCAKLAŞTIRMAK’

Yaşananlara rağmen hala neden dernekçiliği yürüttüğüne dair de konuşan İlgöz, “1987 yılında köy derneği başkanlığı ile dernekçiliğe başladım. O dönemde derneğimize imece usülü ile 2 tane mülkiyet kazandırmıştık. O mülkiyetler şimdi orada taziyeler, kına geceleri gibi organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Şimdi baktığınız da İstanbul büyük bir şehir. 18 Milyon nüfusu var. İşte tamda bu sebepten İstanbul’da dernekler olmazsa o hemşeriler dağılır, paramparça olur. Ömür gelip geçiyor. Bizim amacımız insanları bir araya getirmek. Yani, sosyal boyutuna baktığınızda topluma ne kadar faydalı işler yaptığınızı görüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ ÖRNEK BİR ÇALIŞMA BAŞLATTI..!

Röportajın ardından düzenlenen kahvaltı programına katılan federasyon ve dernek yöneticileri ile bir araya gelen İlgüz, toplantıya katılanlardan federasyonun gelişimine yönelik öneri ve talepleri dinledi. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen toplantıya katılan Beylikdüzü Belediyesi STK’lardan Sorumlu Meclis Üyeleri Durmuş Şahin, Nejla Kotil ve Erkan ErdoğanBeylikdüzü Belediyesi tarafından Gürpınar’da İl Derneklerinin kullanımına sunulacak olan doğa parkı hakkında federasyon yönetimine bilgi verdiler. Meclis üyeleri ayrıca federasyon başkanı İlgüz’e Atatürk portresi hediye ettiler.

Bilal ÇIĞRIM-Celal KARAALİ-Kent Yaşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner183