banner262
Öne Çıkanlar İngiliz taraftarlar orhan turhan burak aydoğdu kredi kartı PATLAYICI

Bu haber kez okundu.

Asansörlerin Periyodik Denetimleri Rant Kapısı mı?

 MMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Battal Kılıç'ın yaptığı basın açıklamasına, MMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Seyfettin Avcı ve MMO İstanbul Şubesi Müdürü Hasan Özger de katıldı. Başkan Battal Kılıç'ın yaptığı basın açıklamasında yer alan Kerimoğlu'nun ifadeleri, akıllarda soru işareti bıraktı.
Ülkemizde kullanılan asansör sayısının 500 binin üzerinde olduğunu söyleyerek açıklamalarına başlayan Kılıç şöyle devam etti.
“2018 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği kapsamında gerçekleştirilen periyodik kontrollerin sayısı 434 bin 717’dir. Kontroller sonrası; 223 bin 433 asansöre (% 51) kırmızı etiket, 21 bin 122 asansöre (% 5) sarı etiket, 102 bin 405 asansöre (% 24) mavi etiket ve 87 bin 757 asansöre de (% 20) yeşil etiket iliştirilmiştir.

Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan odamız, asansörlerin yıllık kontrollerinin kamusal denetim anlayışıyla, tekniğine uygun olarak, deneyimli ve uzman makina mühendisleri tarafından toplumun can ve mal güvenliğinin sağlanması için yapılacak çalışmalara her tür desteği vereceğini bildirmiştir.
2008 yılında başlatılan ve ilgili Bakanlıkla birlikte yürütülen mevzuat çalışmalarında bütün karşı çıkışlarımıza, bu işin kamusal bir görevlendirme ile yapılması gerekliliğini belirtmemize rağmen ilgili Bakanlık işi piyasaya açmıştır. İlk uygulamada ücretlendirme, protokolle belirlendiği için Odamız dışında yapılan protokollerde çok yüksek ücretler talep edilmiş ve halkın cebinden kaynak aktarmanın bir fırsatı olarak görülmüştür. Odamız ve “Halkçı Belediyecilik” anlayışındaki bazı belediyelerin sürecin içinde yer alması sayesinde “piyasa” regüle edilmiş ve ücretler her yıl bakanlıkça belirlenir hale gelmiştir.
Üzülerek belirtmeliyiz ki; “Halkçı Belediyecilik” ilkesiyle yoluna devam etme iddiasında bulunan veya bu iddia ile 31 Mart Yerel Seçimlerini kazanan ve mevcut iktidar dönemindeki uygulamaların tam tersini yapacağını beyan eden ana muhalefet partisi yönetimindeki bazı belediyeler, asansör kontrol hizmetlerini özel şirketlere devretmeye başlamıştır. Bu durum iktidarın TMMOB’ye bağlı Odaları etkisizleştirmek, kamusal denetimlerin içini boşaltarak ortadan kaldırmak, kâr amacı gütmeyen gelir kaynaklarını yok ederek çalışamaz hale getirme yönelimiyle aynı sonuçları doğurmaya yöneliktir ve halkın çıkarlarına aykırılık oluşturmaktadır. İzmir ve İstanbul’da CHP’li birçok belediye, CHP İzmir milletvekili ve CHP Sakarya milletvekili ilgili firma temsilcisi ile ziyaret edilmiştir ve bu ziyaretler ‘Yandaş’ basına da yansımıştır.
Son olarak Bakırköy Belediyesi Odamızla olan protokolünü iptal ederek ziyaretlerde ön plana çıkarılan şirkete devretmiştir. Odamız 2013 yılından beri Bakırköy’de yaşayan yurttaşların güvenli olarak asansör kullanımına yönelik kamusal denetim faaliyetlerini başarılı bir şekilde yürütmüş ve %29 olan güvenli asansör oranı %85’lere çıkmıştır. Bakanlığın verilerine göre Türkiye’deki güvenli asansörlerin oranı %44 iken Bakırköy ilçesinde %85’lerde olması kamusal denetim anlayışının bir göstergesidir.
Bakırköy Belediyesi Başkanı Sayın Bülent Kerimoğlu’na Soruyoruz!
Bize de bire bir ifade ettiğiniz “yukarıdan gelen yoğun baskı” ne demektir?
Basına da yansıdığı kadarıyla birçok belediyeyi ilgili şirketin Genel Müdürü ile ziyaret eden CHP İzmir milletvekili ve CHP Sakarya milletvekili sizi de ziyaret ederek, ilgili firmayı pazarladı mı?


İlgili firmanın partinizle bir bağı var mıdır?

Dikkat çekici biçimde, partinize bağlı birçok belediye ile kısa süre içinde asansör periyodik muayene protokolü imzalayan şirket, belediyelerinize ya da partinize yönetmelikte tanımlanan belediye payı haricinde bir maddi katkıda bulunmuş mudur ya da bulunulacak mıdır?
17 yıldan beri haklı bir şekilde yandaş beslemekle, yolsuzlukla, adam kayırmacılıkla eleştirdiğiniz AKP iktidarıyla, aynı uygulamaları yapar duruma gelmiyor musunuz?
Unutulmamalıdır ki; gelişmiş ülkelerde meslek odaları, sendikalar, demokratik kitle örgütlerinin gücü ve toplum yararına çalışmaları demokrasinin vazgeçilmez unsurudur.
Toplumsal çıkarları göz ardı ederek kamusal hizmetlerin pervasızca özel şirketlere verilmesi, halkçı belediyecilik anlayışı ile uyuşmamaktadır. Bakırköy halkını ve kamuoyunu bu yaşananlar karşısında tepki vermeye, ses çıkarmaya davet ediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183